Seudónimo Seudónimo
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-gallon jug of orange juice costs $10.44. What is the cost of the orange juice per quart?
A.
$1.07
B.
$0.87
C.
$2.06
D.
$0.98

Respuesta :

noahsantos80
noahsantos80 noahsantos80
  • 11-11-2020

Answer:

B. $0.87

Step-by-step explanation:

Divide $10.44 by 12 (how many quarts are in 3 gallons) to get the answer.

Answer Link

Otras preguntas

there are 5 players on a basketball team.all bu5 2. players scored 6 points each.the other 2 players scored the same number of points.the team scored a total of
What does the success of a business depend on?
What size is North America in comparison to other continents
What was the name of the dutch system of giving land to those who would send 50 settlers to new amsterdam?
Hamlet's inner conflict is resolved primarily _____.
What is the mass of an ink pen on a triple-beam balance
What are the themes and issues in the 2001 film The Princess Diaries? Will give Brainliest to best answer.
Jeffrey earned $65 doing yard work he bought a pair of jeans for 31.25 and a sweatshirt for 1650 he set aside the money left from his shopping trip to buy a gif
Order the numbers from least to greatest. 0.462; 0.436; 0.435; 0.478
What is the measure of MOP?