prosperitywilliams prosperitywilliams
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Charlie bought 2 3/4 pounds of pears for $.76 per pound and 2 3/4 pounds of grapes for $1.40 per pound how much money in dollars and cents did Charlie pay for the pears and grapes

Respuesta :

noahsantos80
noahsantos80 noahsantos80
  • 11-11-2020

Answer:

$5.94

Step-by-step explanation:

Multiply 2.75 by $0.76 to get $2.09

Multiply 2.75 by $1.40 to get $3.85

Add $3.85 and $2.09 to get $5.94

Answer Link
moses031309 moses031309
  • 02-03-2022

Answer:

$5.94

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The base of a rectangular prism is 6 in · 7 in. What is the lateral area of the prism? 134 cm2 168 cm2 182 cm2 266 cm2
Given the two expressions shown below: A. \sqrt{3} +\sqrt{2} B. \sqrt{3} +\sqrt{6} Which statement best describes the two expressions? Both are rational. B
How many grams of sodium metal is produced when 744 ml of nitrogen gas at stp is also produced?
Pls help First response gets brainliest and pls answer to best ability
In how many ways can 5 letters be posted in 4 postboxes if each postboxes can contain any number of letters ?
who is the authors intended audience? Cite examples from the text. common lit
Jeff's salary is 25% higher than Josh's. By how many percent is Josh's salary less than Jeff's?
What does the author suggest is difficult to imagine about the house? its inhabitants from long ago its long gone occupants and visitors the nature of how it ha
In SQ3R, reading titles and headings in order to get an overview of what lies ahead in a reading passage is called _____.
The crucial difference between relative dating and absolute dating is that