edksisisjskshsusisis edksisisjskshsusisis
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Which of the following offers the least price per ounce of shampoo?
A) $6 for 8 ounces of shampoo
B) $4 for 5 ounces of shampoo
C) $8 for 12 ounces of shampoo
D) $12 for 16 ounces of shampoo

Respuesta :

PhysicsGirl
PhysicsGirl PhysicsGirl
  • 11-11-2020
B because 5/4 = 1.25 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Which word in the sentence does the adjective modify? The dog ran playfully along the wide path in the park. A. playfully B. path C. ran D. park
Malaysia faced which of these challenges? Little economic growth since gaining independence. Few industrial and manufacturing developments. Tensions between the
Evaluating Variable Expressions.Evaluate each using the values given. n2-m: use m=7 and n=8 Please explain how to do this.
Which of the following characteristics does an arthropod have?
Which word in the sentence, if any, should be followed by a semicolon? That sandwich was delicious let's share another one. A. share B. was C. delicious D. Ther
Which sentence correctly forms the plural of the letter r? A. I wrote extra rs' at the end of roarrr to show the sound the lion made. B. I wrote extra r's at th
Which word is the subject of the sentence? Has someone found his missing book? A. book B. someone C. Has D. an understood you
explain why 0.4×10=4 helpppppppppppppp meeee
Name three directions in which an object can move
Which is the purpose of the following short sentence in President Kennedy’s speech? This much we pledge—and more. A: It acts as a transition to the part of h