leechengai leechengai
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 2 yard piece of ribbon costs $10.80. What is the price per inch?

Respuesta :

RimuruXD
RimuruXD RimuruXD
  • 11-11-2020

Answer:

0.15

Step-by-step explanation:

2 yards = 72

10.80 / 72 = 0.15

1 yard is 36 inches. 2 yards is 72 inches. The question wants you to divide $10.80 into the inches that represent the yards. $10.80 / 72 = $0.15

Answer Link
mikemilk2020 mikemilk2020
  • 11-11-2020

Answer:

i would say like 70 cents but sorry if im wrong

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The Gupta dynasty is best known for its __________. A enlightened government that allowed people to elect a representative assembly B conquest of Southeast Asi
Which term refers to a soldier in the northern, or Union, army during the Civil War? A. Minuteman B. Whig C. Yankee D. Confederate
At a club meeting, there are 10 more club members than nonmembers. The number of club members at the meeting is c. Which one is greater or are they equal? A. Th
what is 5hundreds×10 in unit form?
how did Rome add territory
which investment is the riskiest but has the potential to earn you the most money
expression where the solution is 19
Which word part is the root in invert? in- ert inve -vert
The best substance to use for cleaning a greasy frying pan is lemon juice. True False
Lauren bought 6 yellow roses, 10 orange roses, and 12 pink roses to make a bouquet. What is the ratio of the number of yellow roses to the total number of roses