mikaelajames mikaelajames
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Peter bought 8 lemons for $6. Each lemon was the same price.
What was the cost of 1 lemon?

Respuesta :

smauel
smauel smauel
  • 11-11-2020

Answer:

The price for 1 lemon is $0.75

Step-by-step explanation:

8x=$6

8x/8=6/8

x=$0.75

Answer Link

Otras preguntas

Use the following image to answer the question: The image depicts a series of steps in a diagram. At the top of the diagram is a large horizontal box labeled D.
is about creating a new product while. is the transformation of an idea into something useful. Multiple Choice Creativity, discovery Invention; discovery Invent
In 2-3 sentences, explain how the authors' use of evidence or examples supported their arguments or messages differently john c calhoun and abraham linclohn
The primary purpose of the NixonKissinger policy of détente was to
Explain and Test this function?
Based on the CRM pyramid model, which of the following are direct products of ADM? A. efficiency and leadershipB. safety and efficiencyC. safety and leadership
In a claim for disparate impact, the individual or class suing for discrimination need NOT show: a) that minorities are adversely affected by the employer's act
any one interested to ride​
QUESTION 3 What type of social welfare policy drives this service? A. Insitutional B. Residual OC. Developmental
A text about my goal and dreams