001353580 001353580
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

At Nivea's Newsstand, 6 magazines cost $12.00. How many magazines could you buy with $16.00?

Respuesta :

23simpsona
23simpsona 23simpsona
  • 11-11-2020

Answer:

You could by 8 magazines

Step-by-step explanation:

First, set up the equation 6/12=x/16

cross multiple to get 12x=96

divide both sides by 12 and x = 8

Answer Link
aishosri
aishosri aishosri
  • 11-11-2020
This is a fun, but simple unit rate problem! We are solving for x.

Divide 12 by 6 (cost is usually always first when dividing for unit rate). You’ll get 2.

That means, for every one magazine, it’s 2 dollars.

Now, divide 2 by 16.
Your answer should be 8!

You can purchase 8 magazines for $16 dollars!


Answer Link

Otras preguntas

Ten times the square of a number,w, divided by 12
14 tens is the same as???
what is 1.4 as a decimal?
how did the romans take control of the empire and rule it ( Britannia )
PLEASE HELPIs the function linear or nonlinear y=1/x ? A. linear B. nonlinear
How is the male reproductive system different from other body systems?
choose the one that is not a region: southeast, mountain, rocky mountain range
I need help writing the right inequality for this Gary has enough money to buy at most 5.5 pounds of potatoes. How much money does Gary have? The potatoes are 5
Which expression is equal to 3/5 ? A.3/3 X 5/5 B.3 X 1/5 C.5 X 1/3 D.1/5 X 3/5
y=0.8(2.1)^x does that equation represents exponential decay or exponential growth?