gxhxhxxbxh gxhxhxxbxh
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

Patrick paid $12 for
25 pounds of candy.
How much did each
pound of candy cost?

Respuesta :

220113680 220113680
  • 12-11-2020
$12/25 pounds

12/25= $0.48

$0.48/pound is your answer
Answer Link
lucindah
lucindah lucindah
  • 12-11-2020

Answer:

48 cents each pound

Step-by-step explanation:

Divide $12 by 25 pounds.

12÷25=0.48

Answer Link

Otras preguntas

6 divded by 2/3 = what
what are three physical properties of aluminum foil
what are three physical properties of aluminum foil
What are 3 physical properties of aluminum foil
X=5y.          y=10x+20 Help please
What is the historical significance of a republic
6 divded by 2/3 = what
How do plant populations in a community change over time?
3. The value of the expression 5.104 + 4.103 + 7.10 + 1 is equal to:
Describe how the Hawaiian Islands were formed and how they are evidence for mantle plumes.