hanuhlynn
hanuhlynn hanuhlynn
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada


A deli sells a sandwich spread for $6.40 per pound. How much do you have
to pay for 24 ounces of the spread?

Respuesta :

madbugwhite madbugwhite
  • 12-11-2020

Answer:$9.60

Step-by-step explanation:

16 ounces = 1 pound

24 ounces/ 16 ounces= 1.5 pounds

1.5 pounds x $6.40 = $9.60

Answer Link

Otras preguntas

can the numbers 12,34, and 37 form a triangle ?
The years 1915-1940 saw the great African-American migration, when millions of African-Americans migrated from the South to the North. How did World War I help
What is the dependent clause in this sentence? Since the party is on a school night, I can’t go.
recalling that the silk road trade was a relay with many exchanges of product for currency, and recalling the bad blood between christian europe and the islamic
BRAINLIEST!PLEASE HELP ME Rob and Amy each improved their yards by planting rose bushes and shrubs. They bought their supplies from the same store. Rob spent $1
Mobile users in India have gone up by 20% in a year. There are 540 million mobile users today. How many mobile users were there in India last year?
Would you expect plants that normally live in the desert to exhibit more pronounced phototropism than forest dwelling plants? Explain.
in asexual reproduction, what type of cell(s), haploid or diploid, do these organisms have ?
suppose that x varies directly with y and x=17 when y=-85. What is the constant variation and what is the value of x when y=-160
How has technology influenced our understanding of cells and cell division?