jamietoomer9 jamietoomer9
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

If old reeses cost $6 for a 12 pack and new reeses cost $1/pack, by what percent did the cost of reeses increase?s

Respuesta :

Gamerman180
Gamerman180 Gamerman180
  • 12-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

6 dollars for a 12 pack means that it was $0.50 each. now they cost a dollar per pack. it's a 50 cent increase, or a 100% percentage increase

Answer Link

Otras preguntas

Pls help me guys! Thanks :D I'm really stuck on this
which cell would be able to supply itself most efficiently with nutrients diffusing in from the outside a large cell or a small cell? why?
what does it mean to paraphrase something?
A store sells 4 cans of nutsnuts for ​$11. what is the price of 7 cans of nutsnuts​?
Among the factors affecting the consumer decision-making process is the way consumers spend their time and money to live, otherwise known as
Water can act as either a(n) _____ or a _____. acid, base solute, solvent anion, cation salt, mixture
What is an incentive?
You put 10000 dollars in a simple interest account at a bank you will earn 1800 dollars in just 4 years what is the annual interest rate for the account
how did the earliest state constitutions differ from the majority of others created later (1 point)
I want to make sure I'm right??? Am I??