simsrobyn588 simsrobyn588
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

whats the unit rate of 5.76

Respuesta :

Jamonyae68503 Jamonyae68503
  • 12-11-2020

Answer:

there is no unit rate but hers an example of an unit rate using 5.76 NOT THE ANSWER

Step-by-step explanation:

Example: 64 ounces of water in a bottle that costs $5.76. To find the unit rate per ounce, divide the amount it costs ($5.76) by the number of ounces (64). $5.76 ÷ 64 ounces = $0.09 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

write 103,727,495 in expanded form
Who discovered that the Earth took 365 days to move around the Sun?
Theo had a balance of -4 in his savings account. After making a deposit , he has $25 in his account . What is the overall change to his account ?
Find the unknown side of a rectangle solid. V=30 cm3, H=3 cm, W=5 cm
The sum of three consecutive odd numbers is 153 what is the smallest of the three numbers?
what is the fraction of 24/16 simplest form
How does photosynthesis affect carnivores?
Why is acceleration negative in a free fall?
what are the basics for triganometrey
What would 300% of $25 be? Please show how.