shinglerbobby877 shinglerbobby877
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 6 insulated socks cost 49.74 what is the unit price of the pairs of socks

Respuesta :

thatfriendsfan50
thatfriendsfan50 thatfriendsfan50
  • 12-11-2020

Answer:

8.29

Step-by-step explanation:

49.74 divided by 6 = 8.29

To check: 8.29 x 6 = 49.74

Hope this helped. Feel free to ask questions!

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is true of Hildegard of Bingen?
What symbol is used to mark the beginning and end of a string?
According to a meteorologist, there is an 85% chance that it will rain today. What are the odds in favor of rain? A. 9:1 B. 17:3 C. 1:9 D. 3:17
The function h(x) is defined as shown.
A cell phone company orders 300 new phones from a manufacturer. If the probability of a phone being defective is 3.5%, predict how many of the phones are likely
Which of the following terms describe the shape of the planets' orbit around the sun? Elipse Circle Irregular Unkown
The country with the highest percentage of ethnic chinese is? select one: a. singapore b. vietnam c. thailand d. burma e. philippines
How many liters of h2 gas can be produced at 0 ?c and 1.00 atm (stp) from 42.0 g of zn? zn(s)+2hcl(aq)?zncl2(aq)+h2(g)?
Meredith’s partner is upset because his parents are getting divorced. she listens as he explains that he is worried about how his younger sister will deal with
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 10 ounces of chocolate chips for $1.66 Choice B: 20 ounces of chocolate chips for $3.32 A. Choice A