aestasiak aestasiak
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

Two pounds of grapes costs $6 as shown in the table. At this rate, how much does 1 pound of grapes cost?

Respuesta :

Avacadoamami
Avacadoamami Avacadoamami
  • 16-11-2020

Answer:

1 pound of grapes cost 3$

Step-by-step explanation:

If 2 pounds of grape cost 6$ then 1 pound of grape cost 3$ Since 1 is half of 2 and 3 is half of 6

Answer Link

Otras preguntas

Write an algebraic expression for two fifths the cube of a number
which structure of a bird is correctly paired with its function
$6300 is invested , part of it at 12%, and part at 6%.  For a certain year, the total yield is 564.00.  How much was invested at each rate?
The receptive surface for pollen on an angiosperm flower is the (A) anther (B) corolla (C) ovary (D) style (E) stigma
which structure of a bird is correctly paired with its function
What energy source do plants use to produce sugar?
contains elements in the solid, liquid, and gas phase a. alkali metals b. alkaline earth metals c. transition metals d. halogens e. noble or inert gases
A number with two decimals places is multiplied by a whole number. The product has only two digits. How can you follow the correct procedure for placing the dec
Which of the following pairs does NOT represent a correct relationship? (A) glucose; polysaccharide (B) starch; polysaccharide (C) starch; carbohydrate (D) gluc
what is 2.1 rounded to the nearest tenth?