caleighabarnes
caleighabarnes caleighabarnes
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $6 and 4 candy bars. If you spent a total of $14, how much did each candy bar cost?

Respuesta :

rinnyboi rinnyboi
  • 13-11-2020

Answer:

2$

Step-by-step explanation:

first you need to subtract the cost of the magazine from the total. now you have 8$ left, divide this by the number of candy bars, 4, and you get 2$.

don't forget to add the dollar sign, it might save you points

Answer Link

Otras preguntas

how many ways can the letters a, b, c, d, e be arranged where d and e cannot be next to eachother
which do you think is worse: too much rain or too little?
What factors influenced early human development? geography environment economics religion
List three secondary consumers
Which is a phrase? "because she likes soup" "after the restaur ant closed" "my best friend" "the tree fell"
The story of Thanksgiving is often told as a tale of Pilgrims and Indians joyfully coming together and sharing a feast. What details to the Thanksgiving story d
What proteins help transport molecules in and out of the cell it’s called
An outsider can be described as a person who does not belong to a particular group. Do you consider being an outsider mostly a positive thing or a negative thin
Find the inverse (pre-calc)
What is the rhyme scheme of this poem? My favorite food is stew. I’ve got it in my head That you might like it too, Or maybe you like bread. A. abab B. abba C.