001361124
001361124 001361124
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

which is less expensive per ounce, 16 ounces of colby cheese for 7.75 or 24 ounces of american cheese for 10.25.

Respuesta :

jocelynmataa
jocelynmataa jocelynmataa
  • 13-11-2020

Answer:

16 ounces of colby cheese

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

0.4612 rounded to the nearest hundredth= what percentage?Question:Round the decimal to the nearest hundredth;then write it as a percentageProblem: 0.4612=___(&l
A classmate says that 0.285714 repeating  is not a rational number because it does not terminate. Explain her error.   I need help answering this
Sam draws two polygons that are similar. The first polygon has a perimeter of 16 cm and the second polygon has a perimeter of 10 cm. If the shortest side of
t=pd/2xsolve for Xi always get confused when theirs more then one letter
What are two ways that every place on the earth can be located?
Lisa had a set of 12 toy cars. Then she gave her sister 3 cars. What fraction of Lisa’s set did Lisa give to her sister?
evaluate 6x for each value of x. x = 2/3
What are two ways that every place on the earth can be located?
A biologist hypothesizes that restricting food from mice will decrease their activity. He designs an experiment in which he observes the activity of 50 mice und
Ben had 2 boxes of blocks. • Each box had 100 blocks. • He built a tower with 1/5 of the blocks out of each of the boxes. How many blocks did Ben use to bui