unicorn11908
unicorn11908 unicorn11908
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

What is the cost of 2 bags of sugar if 3 bags cost $5.25 and the unit price for each bag is the same.

Respuesta :

neleki neleki
  • 13-11-2020

Answer:

$3.50

Step-by-step explanation:

5.25/3 = 1.75

1.75 x 2 = 3.5

Answer Link

Otras preguntas

I need help on these questions!!!
Why was 1968 such a tumultuous year?
Homer definitely favors the Trojans in the war portrayed in the Iliad. True False
solve for y when x=28 x+3y=28
Which type of optical scanner works in a manner similar to a copy machine?
Someone please help me will give BRAILIEST!!!!!!!
Which explains the main purpose of questioning the text when you read poetry? A.To help you understand the meaning of the poem B.To identify parts of the poem t
If the Lafita family deposits 8500$ ina savings account at 6.75% interest, compounded continuously, how much will be the account after 25 years
Which of the following is an outlier for the set 15,18.23.15,,61,11,11,17,15 Show all of your work.
During the Hellenistic era, Grecian culture spread into ____________________. a. southwest Asia c. northern Africa b. Europe d. all of the above