marcela92819 marcela92819
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

At JR Market, soda costs $2.55 for 3 liters. How much will it cost for 5 liters?

Respuesta :

carolixn
carolixn carolixn
  • 13-11-2020

Answer:

It will cost $4.25 for 5 liters.

Step-by-step explanation:

$2.55 ÷ 3 = $0.85

$0.85 x 5 = $4.25

Answer Link

Otras preguntas

Y=3 times -4 +0 what’s the answer?????
Given: f(x) = x - 7 and h(x) = 2x + 3 Write the rule for f(h(x)). f(h(x)) = 2x - 7 f(h(x)) = 2x - 4 f(h(x)) = 3x - 4 f(h(x)) = 3x - 7
Fill in the blanks with vocabulary terms.All vocab terms should be in lower case. _______is the loss of electrons. _______is the gain of electrons. The compo
If a market is semistrong-form efficient, this implies that above-average returns cannot be achieved by analyzing publicly available data because such informati
Producers can create their maximum combination of goods. True or False
Find the cotangent of angle B. 1. 12/5 2. 12/13 3. 13/12 4. 5/12
Answer in an essay the importance of being earnest. must be well organized written in complete sentences. The answer must be at least two paragraphs long.How is
Ustedes ____ alumnos de español, ¿no? a) es b) son c) somos d) eres
Which health component includes the quality of personal and professional relationships?
Shawn conducted an experiment and did not get the results he was expecting. What should he do first? A) Shawn should write conclusions. B) Shawn should share