giselleherrera98
giselleherrera98 giselleherrera98
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

20 Fuji apples cost $12. How many Fuji apples can you buy for $3?

Respuesta :

boblepop8
boblepop8 boblepop8
  • 13-11-2020

Answer:

5 apples

Step-by-step explanation:

First, we must find the cost of one apple

12/20 = the cost of one apple

= $0.60

Then, we divide 3 by the price of one apple

3/0.6 = amount of apple we can buy

= 5

Answer Link

Otras preguntas

Twelve out of 18 students in Mrs. Marlin's class buys pizza for lunch on Fridays.at this rate,if there are 240 students in the entire school,how many students c
Can a physical change, change what a substance is
What is 3 percent of $1500
17) Black smoke rises in the air from a factory in Georgia. The black smoke is a pollutant. When this pollutant returns to Earth it becomes acid rain. How d
What does 11/100 + 16/10 equal?
what would my final balance be if i put R650 in the bank for 60 Months with an interest rate of 6%
Which way would you learn more from in social studies; A. acting out what your trying to learn. B. acting out and or other activities. or C. siting and doing wo
The United States government has decided to issue federal income tax rebates to taxpayers. What is the MOST LIKELY goal of these rebates?
the abolitionist movement achieved its goal with the passage of which amendment
What was the compromise of the White House