baddiegirl65
baddiegirl65 baddiegirl65
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

pencils cost $0.24 each and pens cost $0.79 each. Mrs. Trevino bought 6 pencils and 5 pens. How much did she pay for the pencils and pens? PLSS HURRY

Respuesta :

Izzy1974
Izzy1974 Izzy1974
  • 13-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

.24*6=1.44

.79*5=3.95

3.95+1.44=$5.39

Answer Link

Otras preguntas

anne bradstreet was considered unorthodox for including
Solve and justify each statement. If 4g+4=48 then g=11
with regards to economic growth, what is the goal of an expansionary fiscal policy
Please help, I'll upvote... Choose the equation below that represents the line passing through the point (2, −5) with a slope of −3. y = −3x − 13 y = −3x + 11
is trail mix a solution?
When taking notes on research, the notecard should only contain the information to use in a paper.TrueFalse
a_ is an organized collection of data in digital format that helps user's to keep track of information?
the plasma membrane is
How did renewed war in Europe affect American overseas trade
creeps darren hynes book