9564157943 9564157943
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

It cost $3.45 to buy 3/4 lb of chopped walnuts. How much will it cost to buy 7.5 lbs of walnuts?

Respuesta :

378868
378868 378868
  • 13-11-2020

Answer:

$34.5

Step-by-step explanation:

Turning the 3/4 into a decimal would be .75, .75 can go into 7.5 10 times. You would multiply 10 by the cost $3.45 and you would get $34.5 for 7.5 lbs of walnuts.

Answer Link

Otras preguntas

The lid on a jar is an example of which simple machine
What are the reasons that people say international aid to Africa is doing more harm than good? What are some alternatives to sending international aid to Afric
Which president was president when peace corps was enacted?
The Art Deco movement had a major effect on which of the following in the 1920s? A. literature B. music C. architecture D. painting E. dance
What might be seen as a positive impact of globalization by an Indian banker?
Worldwide, how many preschool age children go blind each year due to vitamin a deficiency??
What is one criticism of projective tests??
Modelo hola, ?qué tal? (saludos) 1. ? que pasa? ( ) 2. hasta luego. ( ) 3. mucho gusto. ( ) 4. te gusta a irene. ( ) 5. ? como estás? ( ) 6. días. ( ) 7. el es
An 8.65-g sample of an unknown group 2a metal hydroxide is dissolved in 85.0 ml of water. an acid-base indicator is added and the resulting solution is titrated
In what year were cigarette packages made to include health warning labels that mentioned the Surgeon General? A. 1986 B. 1984 C. 1969 D. 1965 ;)))) (HIGH SCHOO