gegen200924 gegen200924
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

A teachers chocolate is 60 ounces for $7.20. A students chocolate is 75 ounces for $8.25. Which one is
cheaper per ounce?

Respuesta :

oscardlr2006
oscardlr2006 oscardlr2006
  • 13-11-2020

Answer:

75 ounces for $8.25

Step-by-step explanation:

divide the cost wiht the ounce to get the answer, the lowest one is the the answer

Answer Link

Otras preguntas

Determine f(a+h) for f(x)=2x^3
Which is NOT a type of federal student aid? A. Scholarship B. Student loans C. Work study D. Grants
Which of the following sentences would you use to address a person who is older than you or to whom you want to show respect, to say that he/she is going to Pue
HELLPPPP WITH THIS ALEKS TOPIC
Which of the following was not a term from the Treaty of Versailles: a) German army limited to 100,000 b) Germany to pay $5 billion in reparations c) Germany to
writing questions about mitosis
Spiders are vury scurry. Opinion?
If khalil is wrapping a cylindrical candle for a gift and the candle is 10 inches tall and has a diameter of 1.5 inches. How many square inches of wrapping pape
which of the following best defines flexibility? a) ability to move body joints through a full range of motion b) ability to move body joints c) potential range
what’s the answer? which angle number represents an angle vertical to