charlixoxo
charlixoxo charlixoxo
  • 14-11-2020
  • Mathematics
contestada

Find unit rate for 14 for 2.99

Respuesta :

h4388311
h4388311 h4388311
  • 14-11-2020

Answer: Okay so let's try to find the amount of money needed to buy 1 lb. Therefore, let's divide the fraction by 14.

Then we'll divide both the numerator and denominator by 14.

÷

Then we simplify and get:

14÷14=1     2.99÷14=.2135   We can round that to .21

The unit rate for each pound would be 1:.21

I don't know if that helped, but yeah. :)

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Oxygen and carbon dioxide pass through the plasma membrane by _____.?
how much times dose 9 go into 125???
The line that passes through (1,5) and (4,-4). (Hint: Find the slope first.)
why is temple mount so important to muslims
Which expression is equivalent to this expression? 2(m+n) F. 2m times 2n g. 2m+2n h. (2+m) times (2+n) I. (2+m) + (2+n)
Which processes form igneous rocks? A. melting and cooling B. melting and pressure C. pressure and cooling D. heat and pressure
what are the conjugations for the verb Avoir?
whats the answer for 5(3p-2q)
how to count from 170 to 410 using tens and hundreds
When a group of cells that all have the same basic structure and function come together, they form a(n) _____.??