barnhartemilia barnhartemilia
  • 15-11-2020
  • Mathematics
contestada

$9.60 for 4 pounds (HINT: $ per pound

Respuesta :

20kellye
20kellye 20kellye
  • 15-11-2020

Answer:

$2.40 per pound

Step-by-step explanation:

$9.60 / 4 pounds

= $2.40 per pound

Answer Link
musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 15-11-2020

Divide total cost by total pounds:

9.60 / 4 = 2.40

Price per pound = $2.40

Answer Link

Otras preguntas

Why does the position of the ocean ellipse change over the course of a given week?
What would happen to industrialized nations’ economies if they did not expand their reach abroad? Nations would avoid shortages of essential items within their
Why are bacteria used in recombinant DNA technology?
Please Help!!!! Need ASAP
Need help with this one
how many 1 2/3 yard lengths of wire can be cut from 25 yards of wire?
"I should like to see them," said Mary. "Where is the green door? There must be a door somewhere." Ben drove his spade deep and looked as uncompanionable as h
12% of ____ shirts is 36 shirts
Which quantity determines how an acid is classified as a strong or weak? A) Concentration B) percent dissociation
Use the trigonometric ratio sin A = 0.38 to determine which angle of the triangle is < A