gianna209
gianna209 gianna209
  • 11-10-2016
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate for 14 lb for $2.99

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 11-10-2016
how much for 1lb
2.99/14=0.213/1=$0.21

it is 21 cents per lb
Answer Link

Otras preguntas

Help with question vey confused timed!!!! I don’t think it’s 16
What purpose does science fiction serve
find the y value for the point that splits segment GH in half of point G is located at (-3,5) and point H is located at (0,-2)
identify the terms like terms coefficients and constants in each expression like 4e+7e+5
Two planes leave Dallas at the same time. One heads east at a speed of 428 miles per hour. The other plane heads west at a speed of 382 miles per hour. How many
PLEASE HELP ASAP EXTRA POINTS Which of these is the basis of most cell functions? Select one: a. Nucleic acids b. Proteins c. Carbohydrates d. Lipids Incorrect
56+3[tex]56 + 3 = [/tex]x-4
it requires 12 hours to fill 3/5 of a swimming pool at this rate how many hours is required to fill the remainder pool
After a dreary day of rain, the sun peeks through the clouds and a rainbow forms. You notice the rainbow is the shape of a parabola. The equation for this parab
Look at the sequence : 5, -10, 20, -40, 80