aniVin7ache8
aniVin7ache8 aniVin7ache8
  • 12-10-2016
  • Mathematics
contestada

6 sweets cost 24p all together how much do 5 sweets cost

Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 12-10-2016

Cost of 6 sweets = 24p

so, cost of 1 sweet = 24p/6 = 4p

Now, cost of 5 sweets will be =4p*5 = 20p

Answer Link

Otras preguntas

Read the sentences. The snowstorm lasted for hours. The wind and the snow mingled with the air. What punctuation and/or conjunction can be used to combine them?
What is the value of 1 tens and 16 ones
Which substance is a binary compound?
Which one of the following statements is accurate? a. Electron microscopes focus beams of light using magnetic fields. b. Compound light microscopes utilize l
write what materials you think light can pass through
A train rolls to a stop along a horizontal track without the conductor applying the brakes. What answer choice BEST explains why this occurred? A) The train ran
What is the setting of Ishmael Beah’s memoir A Long Way Gone?
how many even prime numbers are 0 1 2 3
Who explored the northern portion of what is now New York for France? A) Jacques Cartier B) Giovanni da Verrazano C) Samuel de Champlain D) Louis Joliet
Which word identifies spoken words? a. centenary b. decade c. monologue d. universality