Jasmine31015
Jasmine31015 Jasmine31015
  • 13-10-2016
  • Mathematics
contestada

It costs $20 per hour to bowl and $3 for the shoes rental. Write an algebraic expression to represent the cost for n hours. How much does it cost to bowl for 1 hours?

Respuesta :

ilawson
ilawson ilawson
  • 13-10-2016
(20n+3)
n = number of hours = 1
(20(1)+3) = 23
$23
Answer Link

Otras preguntas

Ready 5 mathematics practice and problem solving answer key
I NEED THIS FAST To create the histogram, whar values did you use for the x axis minimum and maximum and for the interval size?​
Which kind of character is Anne in Anne of Green Gables? round flat static dynamic
I need help on this question
Euclid was known as the father of… A. Geometry B. Literature C. Earth Science D. Social Studies Explain your answer
7. Given secθ = V10 and tanθ= 3, determine the following csc(90° -θ)
¿Adónde compras un juguete para tu hermanito?
During W.W.II a group of American volunteers got into the war ahead of the U.S. military. This American Volunteer Group was known as the________________________
Listening, compassion, empathy, critical-thinking, and _________________ are five skills you should have as a worker in behavioral health.
what were john adams strengths and weaknesses as a president