WES1738
WES1738 WES1738
  • 13-10-2016
  • Mathematics
contestada

Jim's teacher wants to buy notepads for the entire class if note pads cost $1.75 each write an equation that shows how many can be bought with $40

Respuesta :

georgeWashington111 georgeWashington111
  • 13-10-2016
22 x 1.75 : 38.5 and if u add one more it will be more than 40$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 13-10-2016
$40 / $1.75 each = 22 note pads with $1.50 left over. Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Write 3^2 × 3√3 as a single power of 3.
I NEED THE ANSWR ASAP: Write the number as a power with a base of 5. 125^3
The way to recognize a piece of writing as fiction is that it's:A-based on an invented story.B-written to provide information.C-based on actual events.D-Full of
Put 62%, 0.71, 0.8, 5/8 in ascending order
There is a bag filled with 5 blue and 6 red marbles. A marble is taken at random from the bag, the colour is noted and then it is replaced. Another marble is
Explain why photosynthesis is essential for living plants and animals.​
Round your answer to the Nearest tenth
Mastication is performed by which of the following accessory digestive organs?
Someone please help me
GEOMETRY PROOF!!!! please do fast as possible