ceeceerivera ceeceerivera
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Each for costs $5, and each knife costs $4. If you want to spend exactly $20, write an equation

Respuesta :

bobbaka9
bobbaka9 bobbaka9
  • 11-12-2020

Answer:

5x + 4y = 20

Step-by-step explanation:

x = number of forks

y = number of knives

Coefficient represents price of each

Answer Link

Otras preguntas

Which is a result of improperly disposing of a pesticide? a) The chemical seeps into the water supply. b) The chemical decreases air quality. c) The c
I need help please !!!!!
Everfi module 7 answers
What's the correct way to rewrite the following sentence? The chef tasted the soup taking a tiny sip. A. The soup was tasted by the chef in a tiny sip
Hi. I need help on this question . Thank you!
A complaint letter, written in the standard business format, should contain the following information:
3576/9.1 rounded to the nearest whole number
Which of these skills do children typically master first? putting together a simple puzzle counting to twenty drawing geometric shapes classifying objects
Jonathan drove 220 miles in four hours. Assuming he drives at the same rate, how far will you travel in seven hours?
Company A charges a fee of $5 for a cab ride, plus a charge of $0.50 for each mile driven. Company B charges a fee of $10 for a cab ride, plus a charge of $0.10