luv4ari luv4ari
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

7 lbs of sour candies cost $7.00. What is the unit price?

Respuesta :

paigekosineki
paigekosineki paigekosineki
  • 11-12-2020

Answer:

$1 per lb

Step-by-step explanation:

If you divide the cost by the amount you are getting, then you get the unit rate. So, since 7 divided by 7.00 is 1.00, then the cost per pound is $1.00

Answer Link

Otras preguntas

what is the square root of 1675
Was john locke or Thomas hobbes a tutor to a wealthy family
Which of the following is an example of a DEPENDENT (subordinate) clause? I like hotdogs the little baby cries all night until the sun goes down the
En español, no se pronuncia la _____ nunca. a. Y c. H b. LL
What is 4 square times 6
please help w/ this question image attached
Vas al centro comercial para
In quadrilateral ABCD, AABD:AACD=1:2. If BH is an altitude in △ABD and CL is an altitude in △ACD, find BH:CL.
Is change in atmospheric co2 levels likely to impact marine life
can you just give me the equation to it?