savanagray
savanagray savanagray
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Doug spent $1.05 on 0.6 pounds of apples.

a.) How much would 3 pounds of apples cost?​

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 11-12-2020
1.05/0.6 = $1.75 per pound
1.75 * 3 = $5.25 for 3 pounds of apple
Answer Link

Otras preguntas

What literary device does the following passage employ? "There ain't a foot o'ground she don't know her way over, and the wild creatures counts her one o' thems
give me five reason why do we have to study biology?
describe 59 in two other ways
What was the most common row for women and simmer in society
If point A is located at (-7,-3) and there are 12 points between A and B what could be the possible point coordinates for point B
Mark each statement if it describes a change in historical knowledge based on new discoveries. A. Historians know more about ancient Sumer today than historians
Federal inmates are required to serve what percentage of their sentences? 50 percent, 65 percent, 85 percent, 100 percent
Which word or phrase best describes the part of Panama where the canal was built? mountainous flat cool and dry warm and dry
what is bigger 0.7 or 3/5
John is jogging on a winter day. the outdoors temperature is 31 degrees F. Yet his body is 98 degrees F. what term best describes the process causing this diffe