savanagray
savanagray savanagray
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Doug spent $1.05 on 0.6 pounds of apples.

a.) How much would 3 pounds of apples cost?​

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 11-12-2020
1.05/0.6 = $1.75 per pound
1.75 * 3 = $5.25 for 3 pounds of apple
Answer Link

Otras preguntas

A survey found that​ women's heights are normally distributed with mean 63.7 . And standard deviation 3.7 . The survey also found that​ men's heights are normal
In the figure, the measure of angle 6 6 is 141° 141 ° . What is the measure of angle 5 5 ?
Bob found his topic in an encyclopedia. What was his primary method for gathering this information? listen read observe question
A coat has an original price of $48.99. Gloria wants to calculate the final cost of the coat including the 7% sales tax. She could use the expression 0.07 (48.9
Determine the combined surface area of a cube with an edge that is 3.5 cm long and a cube with an edge that is 2 cm long.
The bank has 5 Vaults.Each vault contains 5 drawers 5 stacks and $25 what’s in the bank?
At 40 degrees Celsius , 100 grams of NaClO3 is added to 100 grams of water. The solution would be .. a.) saturated b.)unsaturated c.) saturated with excess d
A bag contains 9 orange marbles and 36 green marbles. If a representative sample contains 2 orange marbles, then how many green marbles would you expect it to c
PLEASE HELP, I NEED THIS OR I WILL FAIL MY CLASS PLZZZZ. 30 POINTS AND BRANNIEST ( PLEASE SHOW WORK OR I MIGHT NOT GIVE BRAINIEST )
PLZ HELP!!! ASAP!!!PLZ!!!