tashianasymington05 tashianasymington05
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

After you multiply these function how are they used in real life
f(x) = 3x + 4 and g(x) = 4x + 3

Respuesta :

victorranchelle
victorranchelle victorranchelle
  • 11-12-2020

Step-by-step explanation:

To multiply a function by another function, multiply. For example, if f (x) = 2x and g(x) = x + 1, then fg(3) = f (3)×g(3) = 6×4 = 24.

here's an example to use a function in real life

u can use an soda machine, a measurement, miles per gallon or money math

Answer Link

Otras preguntas

What role did his wife, Coretta Scott King, play while King was in jail
A 16-ounce bottle of shampoo costs $4.69. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent? $0.29 $0.34 $2.93 $3.41
Harvey the wonder hamster can run 3\dfrac16 \text{ km}3 6 1 ​ km3, start fraction, 1, divided by, 6, end fraction, start text, space, k, m, end text in \dfrac14
View something from a reference point
Put the following sentences into the passive. a. 1 - Someone told the students the answers. 2 - They have shown us the movie. 3 - Steven Spielberg has made many
solve for x 2x/3 +1 =3
five less than the sum of x and y
What are the sections of crust called? A. atmospheric plates B. lithospheric plates C. oceanographic plats D. stratospheric plates
PLEASE HELP! A) 2.9 B) 9.2 C) 3.3 D) 5
Dos vehículos colisionan. Se sabe que antes del choque el vehículo 1 de masa "m", se desplazaba horizontalmente hacia la derecha con U1=10 m/s y el vehículo 2 c