myleigh142
myleigh142 myleigh142
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Find the Unit Rate: Allison bought 6 pounds of bananas for $10.50.

Respuesta :

BG227192
BG227192 BG227192
  • 11-12-2020

Answer:

25.3

Step-by-step explanation:

Answer Link
ryleeporter48 ryleeporter48
  • 11-12-2020
every pound is $1.75
10.50/6= 1.75
Answer Link

Otras preguntas

How and where did people live before farming?
Solve the system. y=x+2, y=-x+0.
A group of people who share common qualities, such as history, culture, and ethnicity, is called a __________. A. country B. state C. nation D. sovereignty
Whats the unit rate of $112 in 8hours
Proponents of the North American Free Trade Agreement (NAFTA) argued that it would help the U.S. economy by __________. a. driving up labor costs b. opening up
Linh buys two T-shirts for $12 each, a pair of shoes for $28, and a pair of jeans for $45. She has a coupon for 30 percent off her total purchase. There is no t
What does classical mean? a. stands out because of being remarkable b. the ideal in terms of which something can be judged c. having to do with the ancient Gree
In a ______ case, a court settles a disagreement between two parties. a. juvenile b. criminal c. civil d. felony
How do I solve for r b=1/6Rw
solve 3x+2y=7 and x-4y=-21 by using substitution