stephanieolalude21 stephanieolalude21
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mason had $24 to spend on 5 snacks. After buying them he had $4 left. How much did each snack cost?

Respuesta :

vic7661 vic7661
  • 11-12-2020

Answer:

$4 each snack

Step-by-step explanation:

Answer Link
madcuzbad818
madcuzbad818 madcuzbad818
  • 12-12-2020

Answer:

x= 4.8

Step-by-step explanation:

5x = 24 and  24/5 = x

Answer Link

Otras preguntas

Greg wrote the following steps in the formation of sedimentary rocks. Step 1: Weathering of rocks forms sediments Step 2: Sediments are heated Step 3: Sediments
The ranking of a company in the Fortune 500
please help, I really don't understand how I work out the answer to this question and my teacher didn't teach it to us very well :/ ​
Which claim is left unsupported in the passage? Many players continue to play immediately after a concussion. Athletes can sustain permanent injury after having
Which qualities makes Robin Hood a hero? Select three options.
would the scale drawing of a rocket be smaller or larger than the original?
Excerpts from Stealth Company's December 31, 2021 and 2020, financial statements are presented below: 2021 2020 Accounts receivable $ 29,500 $ 45,000 Inventory
Match the graph with it's corresponding slope type. zero positive negative undefined
Identify the functions below as belonging to one of these radio transmission devices: oscillator, transmitting antenna, microphone, or modulator. a.Sends out r
why does organisms disappear overtime?