supermangsie
supermangsie supermangsie
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of 40 candy bars is $30 how much does 15 cost

Respuesta :

Xylloz Xylloz
  • 03-01-2021

Answer:$20

Step-by-step explanation: We first need to figure out how much a single candy is worth. To do that we need to divide 40 candy bars by $30. 40/30 is equal to 4/3 or $1.33 dollars each. Now we multiply 15 by the price of a single candy bar which is 4/3 or 1.33 dollars. 4/3*15 is $20.

Answer Link

Otras preguntas

A high school teacher wrote these bullet points on the whiteboard. What was the most likely topic of the discussion?
HELP ASAP PLEASE!!! All of the following are characteristics of poetry EXCEPT? A. Lines B. Repetition C. Stanza D. Sentences
Read these words from the Declaration of Independence. What is the main purpose of this section of the document
c/3 = 30/5 what steps do I take to see what c is?
Help please?????????
A liver cell requires energy to move vitamins from an area of low concentration,across the cell membrane,to an area of high concentration. This process used by
In the formula C12H22011 how many atoms and elements are there?
a short peice of writing taken from a longer text
B. in the space below, identify and explain two specific examples of demands for women's suffrage and emergent feminism that challenged political and gender hie
Enter the product of 8w - 3 and w-1.​