shakhinaa1 shakhinaa1
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

You can buy 5 pounds of chicken from Key food for $19.95. You can also buy 4 pounds of chicken from TraderJoes’s for $18.00. Which one is the better deal?

Respuesta :

JonasMayhugh JonasMayhugh
  • 11-12-2020

Answer:

key food has the better deal

Step-by-step explanation:

19.95/5 = 3.99 per pound and 18/5 = 4.50 per pound

Answer Link

Otras preguntas

all of the following were benefits of the industrial revolution except
The face of this spinner is divided into eight congruent sectors what is the sample space this spinner is spun once what ratio expresses the probability that it
Explain the changes in potential energy as a chemical bond forms
20.294117 what is this figure to 2 decimal places
which of the following led to conflict between great britain and china in the mid 19th century
6external parts of computer system
PLEASE HELP A mixed economy is A- dependent only on the choices of individuals and businesses B-a combination of individual choice and government protection C
Who is considered the first great modern architect?
I need help with this question plz
A business owner buys two new office buildings. She pays $635, 895 for one building. She pays $643, 225 for the other building.