Pmarcus306
Pmarcus306 Pmarcus306
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily needs to buy 2.5 pounds of pecans for a pie.If pecans cost 1.50 per pound how much will Emily pay for pecans?

Respuesta :

eyesdno eyesdno
  • 11-12-2020

Answer:

3.50

Step-by-step explanation:

1.50 x 2 = 3 And their is .50 left so half of 1 pound is .50 which is 3+50=3.50

If this helped please make me brainliest :)

Answer Link

Otras preguntas

What happened to Yellowstone National Park when wolves disappeared? A.The bear population increased. B.The deer population increased. C.The willow tree populat
Which of the following would be considered software? Select 2 options. memory printer operating system central processing unit (CPU) Microsoft Office suite (Wor
As you read the sentence below, think about the different types of sentences. When the detective arrived on the scene, all the evidence had been stolen. What ty
Help me please I know the answer is 9,000 but I’m confused
What is a good reason to use an allusion in a poem or song? to make the poem or song seem more mysterious to make poem or song longer and more complex to expres
Help me pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeee
- Explain the significance of Alan race music as rock-a-roll music. Freed renaming
Find the slope of y = log ⁡ ( x^3 ) at x = 1.
4. The nearest organ to which the heart supplies oxygenatedblood is​
The Law of Superposition states