potatospeed
potatospeed potatospeed
  • 12-12-2020
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 3 pints of ice cream cost $5.70. How much would 20 pints of ice cream cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-12-2020

Answer:

114

Step-by-step explanation:

5.70  TIMES 20 = 114.

Answer Link
katiemanson2229 katiemanson2229
  • 12-12-2020
$38



5.70/3 = $1.9 per pint

1.9 x 20= $38

Answer Link

Otras preguntas

What is a fungal spore? A. a sex cell B. a threadlike fiber C. a digestion enzyme D. a hyphae mat
The time required for an automotive center to complete an oil change service on an automobile approximately follows a normal​ distribution, with a mean of 19 mi
Find the area of an eqilateral triangle with the side of 6 inches
The equation y = −2x + 3 is the boundary line for the inequality y ≤ −2x + 3. Which sentence describes the graph of the inequality? A. The region shaded above
how many solutions can be found for the linear equation 3(x/2 + 5 ) - 6 = ( 9x + 18 ) / 3
can someone plzzzzzzz help me ? For this assignment, you will createa public service announcement in the form of a newspaper or magazine advertisement for the G
Let k represent some unknown positive non-integer less than 1. Where is each of the following located on a number line: -k, k-+2, k-3, √k, k² ?
The significance of the American Revolution to world history cannot be emphasized enough. As the first successful independence movement of a European colony, th
What is the name for the point on the Earth’s surface where the earthquake occurs?
Given f(x)= -5x+1. What is f (-3)