potatospeed
potatospeed potatospeed
  • 12-12-2020
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 3 pints of ice cream cost $5.70. How much would 20 pints of ice cream cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-12-2020

Answer:

114

Step-by-step explanation:

5.70  TIMES 20 = 114.

Answer Link
katiemanson2229 katiemanson2229
  • 12-12-2020
$38



5.70/3 = $1.9 per pint

1.9 x 20= $38

Answer Link

Otras preguntas

In the book the crucible by authur miller, the term "groupthink" means "the lack of individual creativity, or of a sense of personal responsiblity that is somet
​Troy, a​ consultant, recommended a complete upheaval of the way work teams and managers are used at DEF Company. Not​ surprisingly, employees were resistant to
Lisa is a 19-year-old college student who recently began experiencing symptoms of lactose intolerance. She recognizes the importance of consuming adequate dieta
Enter a digit in the box to complete the division calculation. (25 points for the person who got it right!)
On page 18, Tarshis writes, “There is not even a word for volcano in Latin.” What purpose does this detail serve?
after installation of SSL certificate website asking for username and password.
YOUR TURN 5. Write a real-world problem at can be represented by 10x + 40 = 100. ctice es to model the given two-step equation. (Explore Activity)
Please help me ASAP. This is for Trigonometry, Math
What does diagonal DB equal?• 4• 3• 6• 7​
BP and Halliburton executives made the decision not to invest in the oil well blowout preventer that experts believe would have prevented the Deepwater Horizon