elenablandon72515 elenablandon72515
  • 12-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mr. Garrison sold 17 pounds of oranges at the flea market. The oranges
sold for $1.78 per pound.
How much did Mr. Garrison receive for the oranges he sold?

( 1pound = $1.75 )

Respuesta :

kbanks10
kbanks10 kbanks10
  • 12-12-2020

Using $1.75 per pound he receives $29.75, but using $1.78 per pound he receives $30.26
Answer Link

Otras preguntas

Who is better football / soccer player of all time? tell me why
4NH3(g) + 5O2(g) 4NO(g) + 6H2O(g) In a reaction that produced 34.8 L of water vapor, what volumes of ammonia and oxygen were consumed?
In the leader-member exchange model, the relationship between leader and follower that is characterized by mutual trust, respect, and liking is known as a(n) __
Suppose that real GDP per capita in Italy is $32,000. If real GDP per capita is growing at a rate of 2.5% per year, how many years will it take for real GDP per
Find the perimeter and area of the following composite figure. GEOMETRY!! HELPPP PLS
Would you rather work as a veterinarian with birds or reptiles? Why? And which reptile or bird is your favorite? **No wrong or right answers, just curious** :))
Flying against the wind, an airplane travels 6230 kilometers in 7 hours. flying with the wind, the same plane travels 10,480 kilometers in 8 hours. what is the
Wondering what your answer is
Fruit loop powersss. dun dun dunnn
Area= Help me please!! Thanks :)