kaylabunch27 kaylabunch27
  • 13-12-2020
  • Mathematics
contestada

5 pounds of bananas for $1.97 for 3 pounds of bananas for $1.05 which is better to buy

Respuesta :

evanc7515
evanc7515 evanc7515
  • 13-12-2020

Answer:

3 pounds for $1.05 is better since it is 35 cents a pound as opposed to 39 cents a pound for the other product.

Step-by-step explanation:

We need to find the unit rate. This found by dividing the price by the number of bananas so we get the price for 1 pound of bananas.

$1.97/5 = $0.39

$1.05/3 = $0.35

3 pounds for $1.05 is better since it is 35 cents a pound as opposed to 39 cents a pound for the other product.

Answer Link

Otras preguntas

Find the perimeter and area of the following
A school principal wants to buy some book cases for the school library. She can choose between two types of book case. Type A costs $10 and it requires 0.6 m2 o
How many numbers between 1 and 100 (inclusive) are divisible by 10 and 77?
ANSWER THIS CORRECTLY FOR BRAINLIEST (algebra)
what are the importance of biology? give any two point​
What is |1 − 8i|? A. 65 B. √13 C. √-65 D. √65
there are 6 batteries in a small paket ofbatteries. there are 9 batteries in a large paket ofbatteries. chow buys m small pakets of batteries and g large pakets
What causes the day/night cycle of Earth? Earth's spinning in space The sun's rotation around Earth The moon's rotation around Earth Earth's orbit around the su
Give the final answers in scientific notation
Why can't the United States file charges in the International Court of Justice?