newmandestiny newmandestiny
  • 13-12-2020
  • Mathematics
contestada

Tickets for a family of 6 to go skiing cost $48. whats the unit price ?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-12-2020
The unit price would be $8.

48/6 = 8
Answer Link

Otras preguntas

Use your basic knowledge and your understanding of market structures to answer this question. Which of the following companies most closely approximates a monop
Cheri is 25, has an IQ of 60, and never did well at schoolwork. However, she now lives on her own, has a job, and is able to perform the routine chores of life.
Zhang Industries budgets production of 270 units in June and 280 units in July. Each unit requires 1.5 hours of direct labor. The direct labor rate if $13.40 pe
The photograph shows two monkeys staying warm in the snow, Which of these energy transformations is taking place in the monkeys bodies? O O O A. Solar energy -
Charlie wants to make a one-time investment in an account that earns 4% interest compounded quarterly. To earn $315,930 after 21 years, how much money must he i
If f(x) = x2 – 6x + 14, what is f(-2)?
Can someone seriously help out please!!! What can your employer do to protect you from overhead power lines?Select all that apply.Maintain a safe distance from
A taxi cab in Myrtle Beach charges $2 per mile and $1 for every person. If a taxi cab ride for two people costs $12, how far did the taxi cab travel​
Name the top carnivor
During its manufacturing process, Fantra fills its 20 fl oz bottles using an automated filling machine. This machine is not perfect and will not always fill eac