luhvlymaid luhvlymaid
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada

You can buy 3 pounds of peaches for $5.96. How much would 1 pound of peaches cost?

Respuesta :

lifefamfor
lifefamfor lifefamfor
  • 14-12-2020

Answer:

$1.98 each

i think im right

Step-by-step explanation:

have a nice day i just divided $5.96 by 3

Answer Link

Otras preguntas

Draw a line representing the "rise" and a line representing the "run" of the line. State the slope of the line in simplest form.
How did the Young Turks government view the Armenian population?
A solution is a mixture where one substance is dissolved in another. One example of a solution is salt water. Why does salt water appear to be a single substanc
Help I need it fast ‍♀️‍♀️ The purpose of translation is to - create new organelles and recycle old ones. prevent mutations that may, harm an organism. produce
How do you know that ∠x ≅ ∠y? Question 21 options: Vertical angles are congruent. Opposite angles are congruent. Reflexive angles are congruent. Inverse angle
In a transverse wave the particles Name of the move to the wave's direction of travel.
If a Canada goose completes a $2400$-mile migration in exactly $13$ days and $8$ hours, then what was her average speed for the whole trip in miles per hour?
PLEASE HELP I REALLY NEED HELP ILL GIVE BRAINLIEST BUT PLEASE DO THIS FOR ME!!
What is always true about the net of a prism? O It contains 0 triangles. o It contains O or 2 triangles. olt contains 3 or more triangles. O It contains 4 or mo
Are the vectors U1 = and U2 = parallel?