Seudónimo Seudónimo
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada

You buy rice at $0.71 a pound. One batch of rice requires 7 pounds of rice. How much does the rice for one batch cost? Round to the nearest cent

Respuesta :

clairemathew1234 clairemathew1234
  • 14-12-2020

Answer:

4.97 or 5 dollars

Step-by-step explanation:

so basically just times them together

Answer Link

Otras preguntas

Does anyone know this? If you do please help:)
HELP ASAPAnalyze the diagram below and complete the instructions that follow.Find |P|A. 8B. 15C. 22D. 24
Need help! For this question! Thank you
Wales has a _____ that is similar to that of Scotland. A. native language S. landscape D. culture pattern F. flag I think the answer might be D.? let me know if
what is -2+0+y, when y= 15?
Select the 3 leaders who established totalitarian regimes in the 1930s. -Hitler -Churchill -Ferdinand -Tojo -Mussolini
A student measured the gram weight of a metal object to be 7.45g. According to the supplier the object weighs 6.78g. What is the error in the students measureme
Describe the features of crime
Which literary element is most likely to indicate a text attitude or tone
Jeena has 5 packets of seeds. Each packet has 12 seeds. Jeena wants to divide the seeds evenly among 10 flower pots. How many seeds can she plant in each flower