joeyabbate2004 joeyabbate2004
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three pears and four apples cost 1.60. four pears and five apples cost 2.05. find the cost of each pear and each Apple.

Respuesta :

buisnessemail2008
buisnessemail2008 buisnessemail2008
  • 14-12-2020

Answer:

use 2 variable for the problem. say pear=x apple=y.

3x+4y=1.6

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The __________ is the central part of the play’s story, where the main action takes place and problems arise. climax rising action exposition
Which of the following chemical reactions is an oxidation-reduction reaction? CuSO4 + BaCl2 yields BaSO4 + CuCl2 Pb(NO3)2 + 2NaCl yields PbCl2 + 2NaNO3 N2 + 3H2
how to put in a word phrase z/8 -9
Which verb form correctly completes the sentence? Earlier, when Bruce arrived, I noticed that he _____ his shirt. A. torn B. had torn C. tear D. had tore
what is 6 more than 7 times a number is 41
what are metropolitan areas made up
how to write 15,409 in two forms
complete the pattern 444, 4440
What is meant by the phrase "backing up your data"? A.downloading and installing software updates when prompted to do so B.examining the disk for unnecessary fi
the number 5 is a prime b composite...