Pubgpro123456
Pubgpro123456 Pubgpro123456
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada

Unitary method question 1) If the cost of 32 copies is Rs 960, how much more cost is of 3 dozen copies ?​

Respuesta :

varshi242
varshi242 varshi242
  • 14-12-2020
Cost of 1 copy = 960/32 = 30
Cost of 3 dozen copies = 30 * 36 [1 dozen = 12, 3 dozen = 12 * 3 = 36 ]
= 1080
So the answer is 1080
Answer Link

Otras preguntas

Who was Daniel Shays? Describe his actions in 1786.
Which of the following statements best explains how Voyager 1 and Voyager 2 have made outer space exploration easier? Their high-gain antenna has produced magn
how did the creation of the Atlantic slave trade affect colonies' relationship with their mother countries?A. It resulted in a triangular exchange between the A
can someone plz help me I'm going to Ask a lot of questions
How much resistance is ther in a 12-volt circuit with a 2-amp current
A study suggests that increasing your level of education will result in increased earnings over your life. in this research "increased earnings" is the______ va
The length of a rectangular poster is 7 inches more than twice its width. Find the length of the poster if its perimeter is 110 inches.
Will someone please help me with questions 1 and 2 please ?
What is the element with the lowest electronegativity; calcium, helium, cesium, or fluorine?
how tall is mount fuji