unicornsniffer0
unicornsniffer0 unicornsniffer0
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mandy buys 5.5 packs of organic milk from the neighborhood store. Each pack is priced at $3.96. How much does Mandy spend in all on his purchase?

Respuesta :

PunIntended
PunIntended PunIntended
  • 14-12-2020

Answer:

$21.78

Step-by-step explanation:

We know that each pack of milk costs $3.96, so if we buy 5.5 of these, we will have to pay $3.96 5.5 times. In other words, we must multiply 3.96 by 5.5:

3.96 * 5.5 = 21.78

Thus, Mandy spends $21.78 in all.

Answer Link

Otras preguntas

with the help of technology students will benefit greatly from studying nữ themselves at home
a number cube has 1 face numbered 1, 2 faces numbered 2 and 3 faces numbered 3. The cube is tossed 100 times. What is the experimental probability of the cube s
Jay's father is twice as old as Jay. In 20 years Jay will be two thirds as old as his father. How old is each now? Show your solution.
Grant needs 2/3 cup of raisins and 3/4 cup of almonds to make trail mix, which statement can be used to find out if their are more raisins or almonds in the mix
the abolitionist movement achieved its goal with the passage of which amendment
Chris walked for 3 miles on his hike. How many feet did Chris walk on his hike? (1 mile = 5,280 feet) A. 1,760 feet B. 5,277 feet
Tiff's Treats two-thirds of a glass of juice which fraction is equivalent to 2/3
An environmental factor that contributes to mental illness is __________.
a farm raises cows and chickens. the farmer has a total of 42 animals. one day he counts the legs of all animals of his animals and realizes he has a total of 1
What does 3/10 + 16/100 equal?