chayhasnoodles17
chayhasnoodles17 chayhasnoodles17
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada

1. If 5 lbs of apples cost $2.99, How much would 3 lbs cost?

Respuesta :

dontmindme96 dontmindme96
  • 14-12-2020
The answer will be 1.80
I divided 2.99 by 5 to find the price of each lb which is 0.6 and then multiplied by 3 which equals to 1.80
Answer Link

Otras preguntas

Given that y = 4x + c is a tangent to the function f(3) = 3x^2 - 8x + 6, find the value of c.​
Donde se produce mas friccion en una carretera con hielo o en una sin hielo​
what is developement​
Two numbers are multiplied in an Excel spreadsheet. The product of the two numbers, given in scientific notation, is 3.05E-8. Which number is equivalent to 3.05
Please Help! What is considered the first goat rancher?Group of answer choicesCharles SchreinerGeorge Wilkens KendallPatillo HigginsColumbus Joiner
Helpppppp what is lim x-> 1
Suppose there is a simple index of two stocks, stock A and stock B. Stock A opens on Monday with 8000 shares at $4.75 per share. Stock B opens on Monday with 50
explain why does the bowling ball decelerate as it travels along the lane
What is the length of the altitude of an equilateral triangle whose side has a length of 8?
PLS HURRY!! What is the motivation behind Napoleon’s actions in the excerpt?? 1.) his wish to destroy the plans of the hens and ducks to ruin the chalk marks