4562nrmq9y 4562nrmq9y
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada

If 7 apples cost 28 dollars how much does 1 apple cost

Respuesta :

gmiller08
gmiller08 gmiller08
  • 14-12-2020
28 divided by 7 = 4
So that means 1 Apple costs 4 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 14-12-2020

Answer:

$4 per apple.

Step-by-step explanation:

This is pretty simple, you can divide 28 divided by 7 or you can go through your 4 times table and figure out that 4 times 7 equals 28.

Answer Link

Otras preguntas

How do you convert 17/23 into a percent and decimal
when are the absolute value and the opposite of a rational number equal?
when are the absolute value and the opposite of a rational number equal?
1/4x= -2 solving equations
Help please question is in picture xx
A peregrine falcon can fly 322 kilometers per hour how many meters per hour can the falcon flyI know the answer is 322,000- but how do I write it out to explain
what times 3 gives you 1,000
How do you convert 17/23 into a percent and decimal
what is describes the steps you use during an experiment called??
Karen batting average was 0.444 She was at bat 45 times.how many hits did she get?