sunflwerr6
sunflwerr6 sunflwerr6
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada

Jane has $55 to buy gifts and to pay for lunch. Each gift costs $12 and lunch costs $7. Write an inequality that can be used to determine how many gifts, g, Jane can buy.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-12-2020

Answer:

55-7/12=4 have a great day

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

area of palestine that is the home of the jews?
có 100 công nhân sản xuất trong một ngày được 1200 đợn vị sản phẩm với tổng chi phí là 2400 USD
Will the answer to the subtraction problem below be odd or even? 5291 - 4070 = ?
Outline three Jewish beliefs about shekinah
order the values from least to greatest​
which inequality is true when the value of H is -14 I'ma post a picture​
Which of the following statements describes a difference between the Maya sculpture of Lord Pacal and Yoruba sculpture of an oni? The Maya sculpture was carried
( Solving Linear Equations in One Variable ) What is the solution of the equation? Show your work. 1/4(2x + 1.2) = 3(0.7x + 3) - 5 1/2
How many particles or molecules of hydrogen are there in one mole of H2O?
Find the perimeter. Simplify the answer.