Seudónimo Seudónimo
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada

Ill mark brainless to who answers first and correct :)

Ill mark brainless to who answers first and correct class=

Respuesta :

doridafishy
doridafishy doridafishy
  • 14-12-2020

Answer:

$4.69

Step-by-step explanation:

$11.96/4 (because he bought 4 candles)

$2.99

each candle was $2.99 at the sale price

Now because the question is only asking for the amount of 1 candle before the sell price all you have to do is add $1.70 to $2.99 and you have your answer. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

the quotient of two times a number x and 5 is 12. Write in an algebraic expression
How social media can make history?
David sold mugs at a crafts show. On the first day, he sold 9 mugs but lost $ 5.30 on each mug. On the second day, he raised his price and sold 8 mugs with a pr
Read the passage below. First, identify the text structure used in the passage. Then explain how the author's use of this text structure contributes to the deve
Question 14 of 95 Industrialization in the United States differed from industrialization in Japan, China, and Russia because it: A. took place over decades rath
to succeed in a fight for survival, a person needs to ____ because ____.
А Question 5 Jellyfish can reproduce both sexually and sexually Which of the following statements TRUE based on the advantages and disadvantages of sexual and s
Problems 10. Ellis is playing a video game in which he captures caterpillars. There are 3 caterpillars onscreen, but the number of caterpillars doubles every mi
What are some ways Christian theism has shaped your society and culture?
What is the law of demand?