nelly1092
nelly1092 nelly1092
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada


A 9-pack of notebooks costs $9.63. What is the unit price?

Respuesta :

Bransh
Bransh Bransh
  • 14-12-2020

Answer:

9.63/9=1.07

The unit price is $1.07

Step-by-step explanation:

Answer Link
Аноним Аноним
  • 14-12-2020

Answer:

$1.07

Step-by-step explanation:

Unit means each notebook (or whatever your dealing with) individually.  So you would want to take the price of the notebooks as a pack and divide that ($9.63) by 9 in order to get the price of each notebook singly or the unit price.

Hope this helps! Happy studying

Answer Link

Otras preguntas

One day while gardening, Gene tripped over a coil of wound-up hose and fell face first on the pavement. He suffered damage to his hippocampal region, and while
Need Help!!!!! time test! Which of the following characteristics associated mostly with fracking best supports why fracking is the most dangerous form of minin
Hey a little help here? :(
Why did Europe begin the slave trade
with work please, thank you :)
After a landslide, only bare rock is left. What type of succession is this? A. final B. primary C. aquatic
How are food webs on land and in the water similar? How are they different?
H(t)=-2/5t-5 Find the zero of this linear function. I give Brainliest!
process of moving the blood in the arteries and veins throughout the body
These photosynthetic protists produce one third of the Earth’s oxygen that is generated through photosynthesis. A) paramecia B) moss C) algae D) protozoans