Jwescott524
Jwescott524 Jwescott524
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada

Four bottles of Powerade cost $3.88. Find the unit price of each bottle.

Respuesta :

jeisenberg29 jeisenberg29
  • 14-12-2020
4.88/4= 0.97 so 97 cents a bottle
Answer Link

Otras preguntas

Explain one reason why the survey of the canton factories was carried out by the British royal navy
Type in an equation with a constant of proportionality equal to 0.5.
Four added to 6 times a number x is
Please Help!!Question 1: What is the relationship between the stanzas and the rhyme scheme? How does the rhyming pattern connect and separate the stanzas?Questi
What is the value of the expression below when y, equals, 3y=3? 3, y, squared, minus, 4, y, plus, 8 3y 2 −4y+8
Read the sentence from "Fish Cheeks.” What terrible disappointment would he feel upon seeing not a roasted turkey and sweet potatoes, but Chinese food? The de
Why might Rowan struggle more with keeping a journal than Citra, based on their past experiences?
ASDDASFAFASAasqwqwqQASa
(3x -7x over the power of 2 +2) - (4x over the power of 2 -5 + 6x)
In five paragraphs literary analysis essay, explain how each author develops the common theme. compare and contrast how the authors develop this theme by retren